KLYS-Extra:

DEBATT OM UPPHOVSRÄTTEN

Den 2 - 20 december lägger den internationella rättighetsorganisationen WIPO (World Intellectual Property Organisation) fram ett tilläggsförslag till Bernkonventionen på en upphovsrättskonferens i Genève. Tillägget avser att säkerställa upphovsrätten också i den digitala miljön.

Förslaget har emellertid väckt en häftig debatt. I såväl Dagens Nyheter som i Aftonbladet, Journalisten och Metro har kritiska röster gjort gällande att WIPO-förslaget innebär ett hot mot det fria informationsflödet och mot allmänintresset. Också Kungliga Biblioteket har i en skrivelse undertecknad av riksbibliotekarien framfört kritiska synpunkter på förslaget till hovrättslagmannen Henry Olsson, som är den tjänsteman på justitiedepartementet som kommer att företräda Sverige vid den förestående konferensen i Genève. KB hävdar att allmänintresset är på väg att rubbas och att bibliotekens samhälleliga roll som kunskapsförmedlare därmed hotas.

Kritiken har givetvis uppfordrat upphovsrättsinnehavarna att gå i svaromål. Men eftersom våra dagstidningar hellre publicerar sina egna principiella deklarationer om det fria informationsflödet än tillämpar det i praktiken tar KLYS initativet till en upphovsrättslig diskussion på dessa sidor. Det förefaller onekligen tänkvärt att det är just upphovsmännen behöver den nya tekniken för att kunna hävda sina ståndpunktert. Alternativet är att som Teaterförbundet gå ut på betald annonsplats. I annons i Dagens Nyheter den 15 november uppmanar Teaterförbundets ordförande Tomas Bolme, skådespelerskan Ulla Svedin och operasångare Clas Sköld den svenska regeringen att se till att artister och musiker tillerkänns upphovsrättsligt skydd för sina prestationer.

KLYS kommer att på denna sida bereda plats också för de artiklar som av olika skäl nekats eller starkt förkortats i papperstidningarna. Därmed också sagt att KLYS är en vän såväl av upphovsrätten som av det fria informationsflödet! Vi inleder med två repliker på Dagens Nyheters huvudledare den 11 november 1996. Replikerna återgavs i förkortad form i DN den 18 november. Nya inlägg är att vänta.

Inlägg och repliker i debatten:

Övriga länkar: