KLYS synpunkter på UNESCOs förslag till 'Draft Programme and Budget' för 2000-2001


Stockholm den 1 juli 1999

 

Svenska UNESCO-rådet
Utbildningsdepartementet
103 33 Stockholm

 

KLYS synpunkter på UNESCOs förslag till 'Draft Programme and Budget' för 2000-2001

Presentation

KLYS - Konstnärliga och Litterära Yrkesutövares Samarbetsnämnd - representerar 18 svenska organisationer vilka i sin tur organiserar olika grupper av yrkesverksamma på kulturområdet, såsom exempelvis författare, journalister, bildkonstnärer, skådespelare, kompositörer och musiker. KLYS representerar dessa organisationer i frågor av gemensamt intresse, såsom upphovsrätt, medier och kulturpolitik.

Major Programme III: Cultural development: the heritage and creativity

KLYS ger sitt starka stöd för uttalandet från Stockholmskonferensen om att vidga UNESCOs engagemang i utvecklingen av kulturindustrin; från bokindustri till, framför allt, filmindustri. KLYS vill dock påpeka att det är viktigt att ha en bred syn på kultur- och mediaindustri och att beakta alla kommunikationsvägar som kan leda till de huvudmål som UNESCO ställt upp. (s 116)

Major Programme IV: Towards a communication and information society for all

KLYS menar att den punkt i "Vår skapande mångfald" som gällde den storskaliga mediaindustrins roll i världen framstod som en kompromissprodukt. Det kan finnas en motsättning mellan människors mediekonsumtion och byggandet av en egen kultur. I de föreslagna aktiviteterna som rör en global etik kan sådana motsättningar skönjas. Programförslaget är dock otydligt på den här punkten. Dagens informations-samhälle är inte enbart av godo, varken för dem som man vill inlemma i det eller för dem som redan befinner sig i det. Här måste UNESCO utgå från de egna målen, framför allt de mål som säger att kulturen ska vara en viktig grund för utveckling.

I handlingsplanen "Kultur för utveckling" från Stockholmskonferensen talas det bland annat om individens självförverkligande, om hävdande och stärkande av den kulturella identiteten, om kulturell mångfald. All politik för utveckling måste vara lyhörd för kulturen och det måste finnas en dialog mellan kulturer.

Även andra angelägna UNESCO-mål - att stärka yttrandefriheten och demokratin, att förbättra dialogen mellan medborgarna och myndigheterna, att öka läskunnighet och åstadkomma ett livslångt lärande - kan främjas av informationsteknologi och medier. Men medierna kan också ha en motsatt verkan. Här borde tydligare framgå av planen att UNESCO ska stödja och bidra till utveckling av de medier som kan förväntas ha ett positivt inflytande på den kulturella utvecklingen och samtidigt diskutera hur medier som har en negativ roll i dessa sammanhang kan förändras.

Ur KLYS perspektiv är det självklart att konstnärsgrupperna har en viktig roll i de medier som på ett seriöst sätt försöker bidra till att stärka kulturen. Vi vill instämma i de uppmaningar till generaldirektören som går ut på att;

  1. stimulera internationellt tänkande och internationell debatt om etiska, lagliga och samhälleliga aspekter av informationssamhället
  2. organisera en världskonferens om kommunikation och information år 2002-2003.

Transdisciplinary project

När det gäller 'Towards a culture of peace' vill KLYS bara tillägga att frågan engagerar oss (vi ordnar ett möte mellan grek- och turkcypriotiska konstnärer i Visby i juli i år, ett försök att slå broar över en delad ö) och att media- och kulturindustrin också här har en viktig roll.

Transverse activities: Anticipation and future-oriented studies (s 191)

Det föreslås att UNESCO ska fungera som ett forum för "intellectual watch". KLYS ser gärna den framtidsorienterade dialog om etiska, intellektuella och vetenskapliga ämnen som nämns. Det är viktigt att en sådan dialog inte bara förs bland forskare och kulturbyråkrater, utan att även konstnärsorganisationer kan delta.

Till övriga delar av programförslaget har KLYS inga kommentarer. Avslutningsvis vill vi dock påpeka att det är viktigt att UNESCO identifierar den värdegrund organisationen bygger på, i en värld där andra intressen är mycket starkare. KLYS engagerar sig internationellt på olika plan, bland annat deltar vi - i nära samarbete med vår kanadensiska systerorganisation Canadian Conference of the Arts (CCA) - i diskussioner om följderna av internationella, multilaterala handel- och investeringsavtal. Vi menar att sådana avtal bygger på en värdegrund som är oförenlig med den omsorg om människor och kultur som UNESCO står för. Detta måste vara viktigt att tydliggöra, både i UNESCOs interna arbete och i en bred, global diskussion om vår framtid.

 

För KLYS
Peter Curman
ordförande

Ulrica Källén
förbundssekreterare